Τα αμπέλια καλλιεργούνται στην περιοχή του Καμείρου και του Ατταβύρου. Εκεί παράγονται φημισμένα κρασιά των ποικιλιών Αθήρι, Μαντηλαριά (ΠΟΠ Ρόδου) και Λευκό Μοσχάτο (ΠΟΠ Μοσχάτου Ρόδου) καθώς και το τοπικό κόκκινο, γλυκό κρασί, γνωστό και ως "κρασί Έμπωνας".
Στους επισκέπτες, ντόπιους και μη, προσφέρεται επίσης μουσταλευριά ή "ματσοκόφτι" στην τοπική διάλεκτο.
Ένα άλλο προϊόν απόσταξης είναι η σούμα. Πρόκειται για ένα ποτό που συναντάται σχεδόν σε όλα τα καφενεία και τις ταβέρνες της περιοχής, και η γεύση του μοιάζει περισσότερο με τη ρακή ή το τσίπουρο.
Η Ρόδος ήταν ένα από τα πρώτα νησιά του Αιγαίου Πελάγους που δημιούργησαν αμπελουργία και άρχισαν να παράγουν κρασί από τους καρπούς των αμπελιών, ενώ ήταν σίγουρα ο κύριος έμπορος κρασιών και δημητριακών κατά τη διάρκεια του 7ου αιώνα μ.Χ..
Σήμερα, ο δρόμος που διέρχεται από την περιοχή του Καμείρου και φτάνει στους πρόποδες του βουνού Ατταβύρου θα μπορούσε εύκολα να χαρακτηριστεί ως "ο δρόμος του κρασιού". Αυτός ο δρόμος οδηγεί τον επισκέπτη στην καρδιά των αμπελιών της Ρόδου καθώς και στα περισσότερα οινοποιεία και αποστακτήρια σούμας του νησιού.
Τα κρασιά που κοσμούν τις συλλογές των δύο μεγάλων οινοποιείων της Ρόδου είναι σήμερα διάσημα: η οινοποιητική εταιρεία Cair, που ιδρύθηκε το 1928, είναι ο κορυφαίος παραγωγός φυσικού αφρώδους οίνου στην Ελλάδα, ενώ το οινοποιείο Emery, που ανήκει στην οικογένεια Τριανταφύλλου, λειτουργεί στη Ρόδο από το 1923.
Στα χωριά της Ρόδου θαν βρείτε επίσης πολλούς μικρότερους ντόπιους παραγωγούς εκλεκτού κρασιού και σούμας.